Продължете към съдържанието

Как да се справите с хаоса и мръсотията?

Знаете ли как да изчистите дома си след наводнение? Ако не, по-добре прочетете това внимателно, защото положението не е шега! Водата си отива, ама проблемите остават – мухъл, миризми, омекотени мебели, надути паркети и купища боклук. Ако не действате навреме, нещата само ще се влошат!

Първи стъпки при почистване след наводнение

  1. Изкарайте всичко, което е подгизнало. Накиснатите мебели, килими и други текстилни неща трябва да се махнат възможно най-бързо. Ако са непоправимо повредени, няма как – време е за изхвърляне на покъщнина. По-добре без тях, отколкото да станат развъдник на плесен!
  2. Източете водата и подсушете. Ако още има локви вътре, грабвайте кофи, парцали и каквото ви попадне. За по-големи площи помислете за помпа или индустриален влагоабсорбатор. Колкото по-бързо изсъхне всичко, толкова по-малко щети ще има!
  3. Изчистете калта и мръсотията. След наводнение всичко е покрито с гадост – кал, боклуци, дори канални води! Няма как, ще трябва сериозно търкане. Ползвайте топла вода, сапун и силни препарати. Тук може да ти помогне и някоя фирма за почистване и извозване, ако не можете да се справите сами.
  4. Изхвърлете непоправимото. Накиснатият гипсокартон, подутите паркети и омекналите шкафове няма да оцелеят. Колкото по-бързо се отървете от тях, толкова по-малък ще е шансът за мухъл и гниене.
  5. Дезинфекцирайте всичко. Водата от наводнения може да носи всякакви гадости – бактерии, плесени и дори химикали. Пръскайте с белина, оцет или специални препарати, за да не останат зарази. При нужда помислете за дезинфекция на апартамент.

Как да предотвратите бъдещи проблеми?

  • Следете за мухъл. Дори след почистването, влагата си прави номера. Ако усетите миризма на плесен или видите черни петна по стените – значи вече се е появил. В такъв случай или го чистите веднага, или ще трябва професионална намеса!
  • Проветрявайте нон-стоп. Въздухът трябва да циркулира, за да не се задържа влага. Отворени прозорци, вентилатори, влагоабсорбатори – всичко помага!
  • Проверете електроинсталацията. Ако водата е стигнала до контактите и таблото, викнете електротехник! Не пипайте сами, защото може да стане още по-зле!
  • Запечатайте местата, откъдето влиза вода. Ако наводнението е било от дъжд или подпочвени води, трябва да мислите за изолация, дренажи или по-сериозен ремонт. Иначе при следващия порой ще сте пак на същото дередже.

Най-често задаваните въпроси

Колко бързо трябва да започна почистването след наводнение?
Веднага! Колкото повече се бавите, толкова по-големи стават щетите. Водата вкарва влага навсякъде, а мухълът може да се появи само за 24 часа!

Как да премахна миризмата на застояло и плесен?
Проветрявайте, ползвайте оцет и сода за хляб, а ако миризмата не си отиде – време е за дълбоко почистване на силно замърсено жилище.

Мога ли да запазя мебелите след наводнение?
Зависи от материала. Ако са надути, меки или с мухъл – по-добре ги махайте. Дървени мебели може да се оправят, но изисква специална обработка.

Как да предпазя пода от повреда?
Подът трябва да се изсуши максимално бързо. Ако е ламинат или паркет, вероятно ще се надуе и трябва да се сменя. Плочките издържат, но фугите може да пострадат.

Какво да правя, ако водата е стигнала до електроинсталацията?
Не пипайте нищо, докато не дойде електротехник! Ако токът е включен, има риск от късо съединение и пожар.

Знаете ли как да изчистите дома си след наводнение?