Как да не се побърка човек, когато трябва да дезинфекцира нещо?
Научете тайната на ефективната дезинфекция! Това не е някаква мистерия, скрита от света. Става въпрос за няколко лесни, но важни неща, които трябва да се направят точно и навреме. Повечето хора си мислят, че е достатъчно просто да метнеш някакъв препарат, да пръснеш нещо и си готов. Е, изобщо не е така. Всичко си има тънкости и ако не ги знаеш, само си губиш времето и после се чудиш защо пак мирише или защо мухълът пак си е там.
Няколко лесни начина да научите тайната на ефективната дезинфекция!
- Първо гледай откъде започваш. Ако просто пръскаш произволно наляво-надясно, няма да стане нищо смислено. Почваш отгоре надолу – таван, стени, мебели, под. Така всичко пада надолу и го събираш накрая, без да минаваш същото място по два пъти.
- Ползвай точните препарати. Не всичко с хубав етикет върши работа. Против бактерии ти трябва нещо със спирт или хлор, но ако има мазни петна – трябват ензими. Някои препарати миришат силно и само те замайват, без да вършат истинска работа.
- Оставяй препаратите да действат. Не търкай веднага! Пише ли, че трябва да стои 5 или 10 минути – оставяш. Така бактериите имат време да „омекнат“ и да се разкарат. Само да минаваш с гъба няма ефект, ако химията не си е свършила работата.
- Не пропускай най-дребните неща. Дръжки, ключове за осветлението, дистанционни, кранове, дръжки на прозорци – това са най-големите развъдници на микроби. Хората масово ги забравят, а после се чудят откъде пак е дошла зараза.
- Проветрявай, не стой затворен с отрови. След като си минал с химия, отваряш всички прозорци. Ако е студено, дори за 10 минути пак е ок. Не се диша нормално, когато всичко мирише на препарат.
Реални ползи, ако наистина научиш тайната на ефективната дезинфекция!
- По-малко болести, повече спокойствие. Ако си минал добре с дезинфекцията, шансът да се върти нещо заразно у дома или на работа пада рязко. По-малко антибиотици, по-малко нерви, по-малко хабене.
- Няма нужда да пръскаш всеки ден. Една добра дезинфекция държи седмици. Зависи от натоварването на помещението, разбира се, ама ако всичко е направено както трябва, няма нужда от постоянно мазане.
- Изчезва миризмата, не я прикриваш. Истинската дезинфекция не значи просто да замажеш с парфюм. Значи да махнеш източника на миризмата – бактерии, мухъл, остатъци. След нея дори въздухът става по-лек.
- Не се хаби време за глупости. Ако си минал както трябва, няма нужда да чистиш по 3 пъти. Един път, но качествено. Това ти спестява усилия, вода, препарати и нерви.
- Няма нужда от скъпи уреди. Някои хора си мислят, че без машина за пара, ултразвук или квантова светлина не може да се дезинфекцира. Истината е, че с обикновена гъба и качествен препарат вършиш чудеса. Важното е как го правиш, не с какво.
Извозване на отпадъци често се налага преди изобщо да се почне дезинфекцията. Ако има боклуци, стари мебели или плесенясали неща, първо те трябва да изчезнат, за да има смисъл цялата работа.
Също така, ако става дума за по-сериозно място, препоръчително е първо да се помисли за почистване на силно замърсено жилище, защото в такива случаи с една бутилка препарат няма как да стане.
Най-често задаваните въпроси
Каква е разликата между почистване и дезинфекция?
Почистването маха прах, мръсотия и видими боклуци. Дезинфекцията удря микробите, които не се виждат. Едното е козметика, другото е здраве. И двете са нужни.
Колко често трябва да се дезинфекцира?
Зависи къде. Ако говорим за баня, поне веднъж седмично. Кухня – още по-често. А ако е офис или място с много хора – може и всеки ден на ключови зони.
Как да знам кой препарат да използвам?
Гледай етикета. Ако пише, че убива бактерии, вируси и гъбички – добре. Важно е да не е само с хубав аромат. Най-добрите често са тези с хлор или алкохол.
Опасно ли е да се смесват препарати?
Опасно е, и то много. Хлор с киселина – отделя отровен газ. Никога не смесвай, освен ако не знаеш точно какво правиш. По-добре последователно, отколкото едновременно.
Колко време действа една дезинфекция?
Ако е направена както трябва, и няма ново замърсяване – може да държи седмици. Но ако хората минават с мръсни обувки всеки ден – ефектът пада за часове.
